«Універсальний солдат або освіта, як знаряддя Росії на окупованому півдні України»
Російська Федерація продовжує цілеспрямовану політику знищення української ідентичності та мілітаризації дітей, які залишились на тимчасово окупованих територіях (надалі за текстом – т.о.т.) України.
Дії РФ спрямовані на цілковиту асиміляцію населення окупованих територій та формування у дітей бажання підтримувати збройні сили Російської Федерації, включно із добровільним вступом в армію РФ за досягненням ними відповідного віку.
За моніторинговий період квітня-липня 2023 року можна виділити такі тенденції
1. Тривала активна спекуляція на темі так званої «Великої Вітчизняної війни», яку влада РФ цинічно використовує для виправдання нинішньої агресії проти України. Зокрема на тимчасово окупованих територіях відбувалося святкування:
- 19 квітня – «Всероссийский День единых действий в память о геноциде советского народа нацистами и их пособниками в годы Великой Отечественной войны» / «День єдиних дій на згадку про геноцид радянського народу нацистами та їхніми посіпаками у роки Великої Вітчизняної війни» (далі за текстом – «День єдиних дій»)
- 9 травня – День Победы
- 22 червня – День памяти и скорби (день вторгнення нацистської Німеччини та союзників до СРСР)
- 29 червня – День партизанів та підпільників
Сумарно монітори ЦГП «Альменда» нарахували 36 типів акцій, присвячених 9 травню, в закладах позашкільної, дошкільної, шкільної, вищої освіти в РФ і на тимчасово окупованих територіях. Організаторами виступали владні структури та підпорядковані їм молодіжні організації. Публічні заходи до вищезгаданих дат проводилися з використанням російської державної символіки, забороненої в Україні і низці країн ЄС, – георгіївської стрічки, а також із залученням діючих військовослужбовців РФ.
2. Активізувалися заходи до «Дня Російської мови» 6 червня і «Дня Росії» 9 червня, особливо на т.о.т. Запорізької та Херсонської областей, де для дітей влаштовували численні святкування з присутністю російської державної символіки. Слід також зазначити зріст присутності російської державної символіки на публічних заходах, а також у закладах освіти.
3. Планується збільшити кількість дітей з тимчасово окупованих територій, які будуть відпочивати у російських таборах влітку 2023 року.
4. Посилюється тиск щодо паспортизації жителів т.о.т. Запорізької та Херсонської областей – був підписаний указ, що дозволяє депортацію тих українців, котрі відмовились від російського громадянства. Також російські окупаційні адміністрації т.о.т. Херсонщини і Запоріжжя погрожують позбавити дітей, чиї батьки відмовляються від отримання російських документів, можливості навчання в школі.
5. Про реалізацію «кримського сценарію» знищення української ідентичності на т.о.т. Запорізької і Херсонської областей свідчить поглиблення співробітництва окупаційних адміністрацій згаданих територій і тимчасово окупованого (надалі за текстом – т.о.) Криму. Між «відомствами» територій укладаються угоди про співробітництво, активно стимулюються молодіжні обміни, проводяться спільні заходи, зокрема й до «Дня перемоги».
6. Дітей і молодь з т.о.т. Запорізької і Херсонської областей активно запрошували на освітні заходи на території РФ (на Камчатці, в м. Тула, Краснодарському краю тощо), на яких учасники обговорювали теми, пов’язані з патріотизмом, російською громадянською ідентичністю та залученістю до професійного і суспільного життя в РФ.
7. На т.о.т. Запорізької і Херсонської областей дітей продовжують заохочувати до участі у діяльності юнацьких організацій РФ, а в окупованому Бердянську відбулася посвята дітей до організації «Орлята РФ».